ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ

Η βιβλιοθήκη του σχολείου μας λειτουργεί στο δεύτερο όροφο του σχολικού κτιρίου. Αν και η έλλειψη χώρου δεν επιτρέπει την ανάπτυξή της, ωστόσο διαθέτει μια αρκετά πλούσια συλλογή βιβλίων και χώρο ανάγνωσης κατάλληλο και για μικρές ομάδες σχολικών εργασιών. Στη συλλογή τίτλων συνέβαλαν δωρεές εκπαιδευτικών, μαθητών και φίλων του σχολείου καθώς και ορισμένων εκδοτικών οίκων. Το τραπέζι ανάγνωσης είναι δωρεά των κ.κ.: Καντιάνη Ειρ., Αϊβαλιώτη Ιω. και Βουτζαλή Στ.

Μέχρι τον Οκτώβριο 2020 έχουν καταγραφεί 1100 τόμοι. Η καταγραφή έγινε με το δεκαδικό σύστημα ταξινόμησης DEWEY όπως αποδόθηκε στα Ελληνικά από το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης (ΕΚΤ).

Οι θεματικές κατηγορίες - τάξεις επιστημονικών κλάδων και γνωστικών πεδίων - της βασικής συλλογής της Βιβλιοθήκης είναι οι ακόλουθες :

000 ΕΡΓΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ

100 ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ / ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ